Popularne posty

środa, 18 stycznia 2012

Tanie ogrzewanie (biogaz)

Schemat_biogazowni1.jpg



Witam bardzo serdecznie
Miałem ostatnio okazję wyjechac do naszych zachodnich sąsiadów do pracy.Pracowałem przez miesiąc przy montażu urządzeń w nowo pwostającej BIOGAZOWNI, bardzo zainteresował mnie ten wątek i dlatego rozpocząłem poszukiwania na necie informacji na ten temat i okazało się iż można własnym domowym sposobem wybudowac sobie biogazownie i praktycznie za darmo ogrzewać dom czy gotowac obiady, a nawet produkować prąd wszystko zależy od ilosci początkowego wkładu finansowego oraz osobistego zaangażowania. Na poczatek publikuje schemat takiej bardzo rozbudowanej instalacji. Będę zbierał informacje oraz linki do ciekawych stron na ten temat no i za niedługo rozpoczynam eksperymentować i wybudować oraz uruchomić próbną produkcje biogazu domowym sposobem.http://www.youtube.com/watch?v=oBnJF-aOkP8&feature=related to pierwszy link na zachete

Jest to przedrukowany artykuł z jednego z forum 




Witam
Fermentacja związków organicznych , a w naszym przypadku celulozy (błonnika)jet dość długa jak pisał , Agronom,więc wsad z biomasy powinien być tak duży ,by ilość wytworzonego metanu w ciągu jednego dnia wystarczał nam na dzienne zapotrzebowanie. Magazynowanie biogazu na dłuższy okres nie ma sensu .Gnojowica nie posiada zbyt dużo celulozy jak nadmienił Ekolog ale ma za to bakterie potrzebne do rozpoczęcia procesu fermentacji . Zrobił bym to tak , wykopał rów głęboki na 2m i szeroki ,długi 10m (np.) .Wyścielił go folią dość grubą , folia powinna wystawać z poza rowu ok. 0,5m ze wszystkich stron . Na sam spód kładziemy nie rozdrobnioną biomasę np. siano , na to układamy wężownicę z rur giętkich np.takie jak do ogrzewania podłogowego i końce wyprowadzamy poza wykop . Dalej zasypujemy to rozdrobnioną biomasą np. poszatkowana słoma i zagęszczamy. do ok 1m ponad wykop . Następnie wbijamy co jakiś odstęp dreny pionowe z rury metalowej perforowanej, na taką głębokość by nie przebić folii ,łączymy je z rurą per. poziomą i wyprowadzamy poza wykop . Zalewamy to wszystko gnojowicą , aby zapewnić 90% wilgotność .Na wierzch kładziemy warstwę siana i nakrywamy folią i zasypujemy ziemią dokładnie uszczelniając . Jeszcze zapomniałem wyprowadzamy jeden króciec z zaworem na ewentualne dolewanie gnojowicy. Jeżeli biogaz będziesz wykorzystywał tylko do spalania w kotle czy w kuchence to siarkowodorem i dwutlenkiem węgla bym się nie martwił. Zbiornik na biogaz postaw pionowy z zaworami ,u góry pobór , w środku zasilanie u dołu do cyklicznego upuszczania dwutlenku węgla . Metan jako lżejszy będzie zawsze u góry . Dysze w palnikach trzeba samemu powiększyć , ponieważ kaloryczność biogazu jest dużo mniejsza . JA przewiercałem wiertłem 1,5mm . Tak wykonany stos powinien wystarczyć na jakieś trzy lata ,łącznie z okresami zimowymi , w tym czasie można przygotowywać kolejny dla utrzymania ciągłości. Życzę powodzenia



A to kolejny


 Czas fermentacji zalezny jest od skladnikow biomasy, temperatury i poziomu wilgoci. Zamierzam postawic sobie biogazownie, która bedzie "napedzana" Odchodami swinskimi i odpadami roslinnymi (trawa, liscie) 
Czemu sie to laczy? W odchodach jest duzo bakterii a w roslinach celulozy. 
Wedlug niektorych informacji zebranych w sieci, z jednej tony takiej mieszanki mozna zrobic ok 800 m3 biogazu o kalorycznosci zblizonej do gazu ziemnego róznica 30%. Chociaz i tak nie wiadomo jak gaz ziemny jest chrzczony. 


GAZ ZIEMNY
Gaz ziemny jest kopaliną, która składa się przede wszystkim z metanu. Zawartość składników gazu ziemnego jest różna i zależy do miejsca jego wydobycia. Gaz ziemny towarzyszy przeważnie złożom ropy naftowej, ale może także występować samodzielnie. Gaz ziemny powstał - podobnie jak ropa naftowa - w wyniku przemian szczątków organizmów żywych w węglowodory. Wyróżnia się gaz suchy, który zawiera do 95% metanu oraz gaz mokry, który oprócz metanu zawiera jego cięższe homologi, między innymi składniki tzw. gazu płynnego. Gaz ziemny stanowi bardzo cenny nośnik energii i służy jako wysokoenergetyczne paliwo do silników spalinowych i do celów opałowych. Jest on również surowcem do otrzymywania gazu syntezowego, sadzy przemysłowej oraz wielu innych półproduktów petrochemii. Gaz ziemny jest paliwem bardzo wygodnym w użyciu, jednak trudnym w transporcie i przechowywaniu. Przesyłany jest przede wszystkim gazociągami, można go również przewozić tankowcami w skroplonej postaci. Obserwuje się ciągły wzrost wydobycia gazu ziemnego i rozbudowę gazociągów rozprowadzających gaz ziemny. Ma on bowiem znaczny udział w światowej produkcji energii elektrycznej (około 13%), stwarza przy tym najmniejsze spośród wszystkich paliw kopalnych zagrożenie dla środowiska. Gaz ziemny stosowany jest jako tanie paliwo w instalacjach domowych i przemysłowych. Gaz spalany w kuchenkach gazowych w mieszkaniach to przede wszystkim metan z pewna zawartością różnych substancji gazowych. Do celów użytkowych nawaniany jest substancją zapachową, aby mógł być wyczuwalny przez człowieka. Jest on ponadto bardzo łatwo palny. Gaz ten pali się bezbarwnym płomieniem i tworzy on mieszaniny wybuchowe po zmieszaniu z powietrzem. Jest lżejszy od powietrza i gromadzi się w górnych partiach pomieszczeń. Gaz ziemny zaczęto wydobywać dopiero w XIX wieku, gdy przekonano się o jego wielu zaletach oraz różnych możliwościach zastosowania.
Największy producent gazu ziemnego w Europie północnej to Norwegia, dzieje się tak dzięki pokładom gazu ziemnego znajdującym się na Morzu Norweskim oraz Morzu Północnym. Pokłady te zapewniają stały dochód i bezpieczeństwo energetyczne temu północnemu państwu.
Najwięcej gazu ziemnego wydobywa się w Rosji, Kanadzie, USA, Algierii, Norwegii, Holandii, Iranie, Meksyku oraz Uzbekistanie. W Polsce pokłady gazu ziemnego występują na Podkarpaciu ( w okolicach Sanoka i Przemyśla), a także w Wielkopolsce. Gaz ziemny po wydobyciu jest przeważnie zanieczyszczony różnymi ciałami stałymi, takimi jak glina czy piasek, albo ciekłymi, np. resztkami ropy naftowej.

BIOGAZ

Biogaz powstaje w procesie beztlenowej fermentacji odpadów organicznych, podczas której substancje organiczne rozkładane są przez bakterie na związki proste. W procesie fermentacji beztlenowej do 60% substancji organicznej zamienianej jest w biogaz. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej składowanie odpadów organicznych może odbywać się jedynie w sposób zabezpieczający przed niekontrolowanymi emisjami metanu. Gaz wysypiskowy musi być spalany w pochodni lub w instalacjach energetycznych, a odchody zwierzęce fermentowane.
Jak powstaje biogaz?
Biogaz wykorzystywany do celów energetycznych powstaje w wyniku fermentacji:
  • odpadów organicznych na składowiskach odpadów,
  • odpadów zwierzęcych w gospodarstwach rolnych,
  • osadów ściekowych w oczyszczalniach ścieków.
Biogaz powstający w wyniku fermentacji beztlenowej składa się w głównej mierze z metanu (od 40% do 70%) i dwutlenku węgla (około 40-50%), ale zawiera także inne gazy, m. in. azot, siarkowodór, tlenek węgla, amoniak i tlen. Do produkcji energii cieplnej lub elektrycznej może być wykorzystywany biogaz zawierający powyżej 40% metanu.
Szybkość rozkładu materii organicznej zależy od szeregu czynników. Na przebieg procesu fermentacji korzystnie wpływa utrzymanie stałej wysokiej temperatury, wysokiej wilgotności (powyżej 50%), korzystnego pH (powyżej 6,8) oraz ograniczenie dostępu powietrza. W zależności od temperatury, w której przebiega rozkład, wyróżnia się dwa rodzaje fermentacji beztlenowej:
  • mezofilną, która przebiega w temperaturze około 32-35°C,
  • termofilną, która zachodzi w temperaturze 55-57°C.
Ja widac powyzej obydwa gazy maja podobną genezę i opierają się na podstawowym składniku jakim jest metan ktory powstaje w wyniku procesow gnilnych i fermentacyjnych substancji organicznych.
Tak więc wynika z tego, ze wszelkiego rodzaju odpady z naszych ogrodow swietnie do tego się nadają, a do tego mozna jeszcze wykozystac szambo. 

11 komentarzy:

  1. Bardzo przydatny artykuł o budowie biogazowni. Same konkrety, czyta się na prawdę przyjaźnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy korzystaniu z szamba warto jest pamiętać o regularnym jego opróżnianiu. Do tego celu wykorzystuje się m.in. pompę zatapialną w cieczy https://www.dostudni.pl/pompy-zatapialne-do-wody,c9.html. Dzięki niej można w prosty i skuteczny sposób wypompować ścieki zalegające w szambie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawym rozwiązaniem jest również ogrzewanie elektryczne. Ja, co prawda mam ogrzewanie z sieci miejskiej, ale od czasu do czasu wspomagam się grzejnikami elektrycznymi takimi jak https://interblue.pl/grzejniki,c,42/ (korzystam z nich głównie wtedy, gdy temperatury w mieszkaniu są niewysokie, a ogrzewanie miejskie zawodzi).

    OdpowiedzUsuń
  4. Uważam, że warto rozważyć ogrzewanie pelletem. To, będzie od nas wymagać posiadanie odpowiedniego pieca. Można go znaleźć w ofercie firmy wodtke, pod tym linkiem: piece na pellet

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Akurat u mnie również jest gazowe ogrzewanie w domu i muszę przyznać, że bardzo mi ono odpowiada. Jak dla mnie również ciekawa była oferta od https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-domu/ ponieważ to dzięki niej mogę w końcu płacić o wiele mniej za gaz.

    OdpowiedzUsuń
  7. Z całą pewnością samo ogrzewanie gazem jest moim zdaniem jednym z najlepszych wyborów. Ja jeszcze od razu zdecydowałem się na montaż ogrzewania podłogowego. Bardzo fajnie, że firma http://ewol-ogrzewanie.pl/ mi to wykonała.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  9. Na pewno przy tego typu instalacjach również warto jest wziąć dobrego hydraulika, aby całość działała znakomicie. U mnie pracował hydraulik https://hydraulik-warszawa.pl/ którego na pewno każdemu mogę polecić.

    OdpowiedzUsuń